Ideální domov

Ať už hledáte nový domov nebo investiční byt, tak o jejich atraktivitě a ceně rozhoduje hlavně lokalita. Krásný a zrekonstruovaný byt ve špatné lokalitě má nižší hodnotu než starý a zanedbaný dům v žádaném a perspektivním místě. Jak vhodnou lokalitu vybrat.

Co rozhoduje o dobré lokalitě

Nebudeme si nic nalhávat, kupování nového domu nebo bytu je v první řadě hra emocí. Pokud máte k lokalitě vztah, protože se vracíte třeba do doby svého dětství, možná místu nějakou tu mouchu odpustíte. Neměli byste ale zapomínat na několik parametrů, které o dobré a perspektivní lokalitě rozhodují.

Ekonomika a rozvoj

Jsou obce, města a městské části, které se rozvíjí. Plynou do nich investice a mají správce, kteří dobře hospodaří. Jiné lokality a nemusí to být nutně pohraničí, jsou ekonomicky na štíru a je to poznat. Hlavně pokud kupujete investiční byt, bude pro vás perspektivní pořídit ho v lokalitě, která kontinuálně roste, má potenciál dalšího rozvoje a přitáhne lidi, jež budou mít zájem o pronájem. Proto je skvělé, když zabrousíte na stránky obecního nebo městského úřadu, prohlédnete si, jak se vyvíjí daně z příjmu, zda počet obyvatel roste a jaké se plánují investiční akce.

Dopravní infrastruktura

Nikdo už dnes nechce trávit dlouhé hodiny v autě. Proto o dobré lokalitě rozhoduje i výborná dopravní dostupnost. Nejde přitom jen o silnici, ale také o hromadnou dopravu, autobusy nebo vlaky.

Občanská vybavenost

Dříve tolik oblíbené městské satelity dnes už ztrácejí na popularitě z jednoho prostého důvodu. Chybí zde občanská vybavenost, jako jsou mateřské školky nebo základní školy, lékař, lékárna, obchody, restaurace nebo pošta a banka. Proto dnes developeři dávají přednost výstavbě nových bytů ve stávající zástavbě.

Centrum města nebo venkov

Každá lokalita je jiná a poskytuje jiné zázemí. Například na okraji města budete mít blíž k přírodě (podobně jako na venkově), ale musíte počítat s časovou náročností dojíždění. Bydlení v centru města má naopak výhodu, že si téměř všude dojdete pěšky. Za přírodou si ale musíte dojet.

Atmosféra místa

Některá lokality vás osloví hned. Mají totiž něco, čemu se říká genius loci, tedy svou jedinečnou atmosféru. Samozřejmě platí, že čím lépe se v místě budete cítit, tím kvalitnější vaše bydlení bude. Navíc příjemné prostředí zvyšuje i hodnotu nemovitosti.

Okolí nového domova

Když pod okny vašeho nového bytu povede rušná čtyřproudová silnice, asi tušíte, že nepůjde o tak atraktivní bydlení, jako když se z balkonu díváte do zeleně. Prohlédněte si proto dobře přilehlé i vzdálenější okolí nemovitosti. Je blízko park, kam vedou okna? Je cesta ze zastávky bezpečná? Není v okolí příliš rušných restaurací?

Dobrá adresa

A pak je tady ještě jedno kritérium. Totiž dobrá adresa. Každé město má lepší a horší lokality. Za svou adresu byste se rozhodně neměli stydět. Někdy se lokality promění, ale špatná pověst se s nimi táhne ještě dlouho dobu.

Co rozhoduje o ceně

Každý z nás chce bydlet na krásném a příjemném místě. Většinou je to otázkou peněz. Platí totiž, že o ceně nemovitosti rozhoduje lokalita. Rovnice je přitom opravdu jednoduchá. Čím atraktivnější lokalita bude, tím vyšší cenu za nový byt nebo dům zaplatíte.
Jenže pro každého bude mít lokalita jinou osobní hodnotu. Pokud se přestěhujete do cizího města, kde neznáte nikoho, můžete se cítit opuštěně. Naopak v méně atraktivní lokalitě, kde znáte sousedy, vyrůstali jste zde a má pro vás hluboké osobní kouzlo, se můžete cítit šťastněji. Spolehněte se na svou intuici a rozvažte své hlavní priority.